10 rzeczy, które należy zrobić przed wyjazdem

Zrób spis potrzebnych rzeczy

Wyjeżdżając, szczególnie na dłuższy czas, warto jest zrobić listę rzeczy, które musimy spakować. Jak się do tego zabrać? Po pierwsze sprawdź warunki pogodowe panujące w miejscu, do którego jedziesz. Pomoże to dobrać odpowiednią odzież i komplety bielizny. Dowiedz się także, czy tam, gdzie się zatrzymasz, są oferowane sprzęty użytku codziennego (np. czajnik, żelazko). Pamiętaj jednak, aby nie wziąć za dużo, w końcu niepotrzebnie się męczyć.

Papierkowa robota (dokumenty, bilety, rezerwacje).

Przed wyjazdem, zwłaszcza za granicę, ważne jest sprawdzenie aktualności dokumentów. Dowiedz się czy potrzebny Ci będzie np. paszport czy dowód i sprawdź ich ważność. Możesz także zrobić ich kopie. Wszystkie rezerwacje i bilety, których potwierdzenie dostajesz w plikach PDF, wydrukuj i miej przy sobie jako zapasowe. Z doświadczenia wiem, że zabezpieczeń w takiej postaci nigdy za wiele!

Trasa i atrakcje.

Zrób plan podróży! Poszukaj ciekawych miejsc, zabytków i atrakcji w internecie. Tak możesz lepiej poznać historie miejsca, do którego chcesz pojechać. Nie przegapisz też charakterystycznych dla niego punktów. Postaraj się wyznaczyć, w jakie dni chcesz zobaczyć daną rzecz. Nie zapomnij o sprawdzeniu odległości i możliwości wykorzystania środków transportu. Przed wyjazdem pomyśl czym chcesz podróżować (samolot, samochód, autobus). Wyjeżdżając z podkarpacia, szczególnie do Niemiec czy Holandii możesz skorzystać też z ofert takich jak: "BUSY PODKARPACKIE - HOLANDIA" czy "BUSY PODKARPACKIE - NIEMCY".

Zabezpiecz się finansowo!

Jak wiadomo, wiele państw ma inną walutę. Wymień więc, chociaż część pieniędzy, które zabierasz, przed wyjazdem. Pamiętaj, że nie zawsze po drodze znajdziesz kantor. Policz mniej więcej kwotę, którą chcesz przeznaczyć na atrakcje, rzeczy osobiste, jedzenie, wodę, środki transportu. Zostaw także coś "na czarną godzinę". Tym sposobem unikniesz zamartwiania się i przykrych niespodzianek.

Ubezpiecz się!

Zawsze należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie, dlatego przed podróżą zadbaj o zdrowotne ubezpieczenie. Jeżeli Twoja podróż opiera się o Europę, nie zapomnij o wyrobieniu karty EKUZ. Wyrobienie karty jest darmowe i zajmie Ci dokładnie chwile, a sprawi, że w razie wypadku masz prawo do opieki medycznej. Ubezpieczenia turystyczne działające poza Europą również nie wymagają większych kosztów (ok. 30 zł).

Zważ na własne zdrowie.

Szczególnie w czasach pandemii, zrób testy i badania przed wyjazdem. Dowiedz się w jakim stopniu i jakie choroby panują w danym miejscu, zwłaszcza z inną florą bakteryjną. W razie potrzeby wykonaj też szczepienia.

Elektroniczny kontakt ze światem.

Sprawdź jak wysokie opłaty za telefonowanie pobierają taryfy, w których znajdziesz się w czasie wyjazdu. Poszukaj ofert na kartę, dzięki którym nie przepłacając, będziesz mógł/a kontaktować się z bliskimi. Zadbaj o naładowanie sprzętów. Pamiętaj, że w innych krajach kontakty mogą się różnić, dlatego warto mieć ze sobą dodatkową przejściówkę!

Znajdź państwową instytucje.

I tu również wracamy do kwestii bezpieczeństwa. Znajdź kontakty i adresy najbliższych ambasad Polski. W razie potrzeby będziesz wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Zadbaj o opiekę nad domem.

Jeżeli masz zwierzątko czy ważne uprawy wymagające opieki, poproś bliskich o pomoc! Spraw by pieszczoch był pod właściwym okiem w czasie Twojej nieobecności. Wtedy ani on, ani ty nie będziecie odczuwać dyskomfortu. Możesz poszukać także hotelików dla zwierząt w okolicy oferujących opiekę nad pupilem.

Bagaż podręczny.

Pakując się, uwzględnij też bagaż podręczny. Dodatkowy komplet bielizny, trochę jedzenia i picia nigdy nie zawadza, a może Cię uratować!