Jak nie dać się oszukać wyjeżdżając do pracy za granicę

Sezon wiosenno/letni to najlepszy okres do wyjazdu za granicę w celu zarobkowym. Głównymi kierunkami wyjazdów w poszukiwaniu pracy są Niemcy, Belgia, Holandia, Wielka Brytania, Włochy oraz Francja. Ciekawostką jest fakt, że według Głównego Urzędu Statystycznego w Niemczech czasowo przebywa ponad 600 tysięcy Polaków. Opinie na temat pracy za granicą są często podzielone: jedni sobie chwalą pracę za granicą, a niektórzy wracają zawiedzeni, gdyż spodziewali się innych warunków. Dlatego w tym artykule podpowiemy jak wybrać pracę, która będzie legalna, zgodna z naszymi oczekiwaniami i ustalonymi wcześniej obowiązkami.

praca zagranicą

Pierwszą rzeczą na, którą powinniśmy zwrócić uwagę to legalność pracy. Ustalanie warunków ustnie nie jest dobre, gdyż często perspektywa pracy różni się od tego co słyszeliśmy w rozmowie kwalifikacyjnej, a nawet wiąże się często z brakiem jakiekolwiek umowy, czyli pracą na „ czarno”, co nierzadko powoduje przestój w wynagrodzeniu, czy wiąże się nawet z oszustwem. Umowa pisemna jest konieczna przed wyjazdem, w której będą zawarte takie informacje jak: miejsce wykonywania pracy, zakres obowiązków, stawka za wykonaną pracę oraz informację o dotyczące warunków wypowiedzenia umowy. Dzięki umowie mamy wszysto na piśmie, a także opłacone składki społeczne i emerytalne. Kiedy mamy podpisaną umowę oraz opłacane składki to okres, w którym pracujemy wlicza nam się do lat pracy. Jednak przed samym podpisaniem umowy należy zawsze sprawdzić opinie i legalność firmy, w której chcemy podjąć pracę. W tym celu warto skorzystać np. z forum, gdzie piszą osoby, które pracowały u danego pracodawcy. Jeśli umowa jest w innym języku nie powinniśmy podpisywać jej odrazu, tylko należy ją przeczytać. Kiedy jest ona dla nas niezrozumiała tłumaczymy na swój język ojczysty, aby wiedzieć co zawiera.

Pamiętaj, aby nigdy nie podawać podmiotom nieupoważnionym swoich danych osobowych, a tym bardziej dokumentów typu: dowód, paszport. Jeśli ktoś wymaga prowizji, czy zaliczki za znalezienie pracy, zakwaterowanie, czy wyżywienie to znaczy, że chce nas oszukać.

Dużym atutem będzie znajomość języka obcego. Kiedy znamy język obcy łatwiej nam jest się porozumieć, nie tylko w pracy z szefostwem, ale możemy pozwolić sobie na większą swobodę w znalezieniu pracy. Znajomość języka obcego przekłada się również na lepszą pracę oraz większe wynagrodzenie.

Podsumowując zawsze do każdej propozycji pracy za granicą należy podchodzić rozważnie -zastanowić się nad plusami i minusami, co możemy zyskać, a co stracić i nigdy nie ufajmy komuś bezgranicznie. Jeśli już podpisaliśmy umowę, a pracodawca nie przestrzega warunków zawartych w umowie możemy skorzystać z pomocy stowarzyszenia „Po-MOC”, które pomaga Polakom w różnych problemach w tym m.in. brak wynagrodzenia za nadgodziny, złe warunki mieszkaniowe, czy wypłata niezgodna z pracą minimalną.

Jeżeli jednak będziesz potrzebować sprawdzonej firmy która przywiezie Cię bezpiecznie z Niemiec do Polski lub z Holandii do Polski skontaktuj się z nami.